Zaproszenie / Convite: Ostatni krąg - najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii

Kategoria:
Społeczeństwo
Dodane:
01.12.14 20:33
Lubię:
Start:
09.12.14 18:00
Koniec:
09.12.14 20:00
Fundacja Terra Brasilis wraz z Wydawnictwem Czarne serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone książce "Ostatni krąg - najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii" autorstwa Drauzio Varelli, nagrodzonej w 2000 roku prestiżową nagrodą Jabuti w kategorii non-fiction.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta Roman Kurkiewicz.
 
kiedy: 9/12/2014
godz.: 18:00
miejsce: Południk Zero, ul. Wilcza 25, Warszawa


O książce rozmawiać będą:
tłumacz Michał Lipszyc; Magdalena Walczuk z Fundacji Terra Brasilis oraz Natalia Magreta, terapeutka uzależnień i edukator z zakresu HIV/AIDS, uczestniczyła m.in. w projektach badawczych w polskich zakładach karnych.

Na spotkaniu będzie możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie.

Opis książki:
Carandiru – miejsce, które okryło się złą sławą. Największe więzienie w Brazylii, uznawane za jedno z najsurowszych na świecie. Drauzio Varella poznał Carandiru, gdy przez ponad dekadę z poświęceniem pomagał powstrzymać rozprzestrzeniającą się w więzieniu epidemię AIDS. Jego pacjenci, często uzależnieni od narkotyków i bez wahania zdolni zabić nawet najlepszego przyjaciela, odsłaniali przed nim tajemnice bloków więziennych i reguły przetrwania w tym „samorządnym”, prowadzonym przez wspólnotę starych więźniów mikrokosmosie.
Varella pokazuje nocne i dzienne życie więzienia, niecierpliwie wyczekiwane weekendy, gdy na ten strzeżony teren mogą wejść kobiety, opisuje rzeczy powszednie i odświętne, z których najważniejszą jest „wściekła mańka”, czyli samodzielnie pędzony bimber.
Ta wstrząsająca książka natychmiast stała się bestsellerem, w 2003 roku została przeniesiona na ekran przez Héctora Babenca, a samo Carandiru stało się modelem dla więzienia przedstawionego w trzecim sezonie popularnego amerykańskiego serialu "Skazany na śmierć".

Więcej na: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ostatni-krag
 
Organizatorzy:
Fundacja TERRA BRASILIS / terrabrasilis.org.pl
Wydawnictwo CZARNE / https://czarne.com.pl