Wioski indiańskie - razem z Departamentem ds. Praw Człowieka, rządu stanowego Rio Grande do Sul

Kategoria:
Społeczeństwo
Dodany:
24.07.15 02:06
Lubię:
Sérgio Nunes - Sekretarz ds. Rówości Etniczej i Rasowej Departamentu ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka (rządu stanowego w Rio Grande do Sul) oraz rządowy koordenator Rady Stanowej ds. Ludów Tubylczych, Rodrigo Venzon, umożliwili nam wizytę u brazylijskich Indian, żyjących w stanie Rio Grande do Sul.
 
W Morro do Osso żyje około 100 Indian Kaingang. Zostaliśmy przywitani przez ich lokalnego wodza - Valdomiro Vergueiro. Pokazał nam lokalne zabytki, które są dowodem na kilkuwiekową obecność Indian Kaingang w tym regionie, m.in. miejsce na szczycie góry, gdzie odbywają sie rytualne tańce, jaskinię, a także "poddziemny dom".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W Itapuã, w wiosce indiańskiej Pindo Mirim, gdzie żyje około 50 Indian Guarani, zostaliśmy przywitani przez lokalnego, młodego wodza Vherá Poty, który podzielił sie z nami swoimi interesującymi spotrzeżeniami na temat miejsca Indian w społeczeństwie brazylijskim.
 
 
 
 
 
Informacje o wizycie w wioskach indiańskich dostępne również na stronie Departamentu Sprawiedliwości i Praw Człowieka, rządu stanowego w Rio Grande do Sul (tutaj). 
 
Raz jeszcze dziękujemy Sérgio Nunes oraz Rodrigo Venzon za poświęcony nam czas.
 
Tekst i zdjęcia: Agata Błoch